Vinç Operatörlük Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır 
0 (532) 322 15 87 info@kulevincoperatorleri.com

Vinç Operatörlük Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır


6047 Karayolları Trafik Kanunu’nun 42. Maddesi’nde şu şekilde yazmaktadır;

“Kursların eğitim ve staj süreleri Milli Eğitim Bakanlığınca saptanır.”

Milli Eğitim Bakanlığı ise İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları ile İlgili Yönergesi’nde bu kursu sadece 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları kanununa tabii Muhtelif Kurslar’da eğitim ve belge verebileceğini söyler.

Bu bağlamda alacağınız Operatörlük Belgesi veya alacağınız operatörün operatörlük belgesi Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı olmalıdır. Operatörlük Belgesi’nde sadece ve sadece kullandığı makine ile ilgili bilgi yer almalıdır. Kaldırma Taşıma Raylı Sistem Köprülü Vinç, Kaldırma Yükleme (Mobil Vinç) gibi.

Vinç türü iş makineleri 2015 yılına kadar tek bir belge şeklinde verilmekteydi. Yani vinç operatörlük belgesi alındığında operatör tüm vinçleri kullanmaya yetkili olurdu. Ancak 2015 yılından başlanarak her vinç türü iş makinesi adına farklı belge verilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yeni müfredatlarını yayımlayarak vinç ehliyet türlerini çeşitlendirmiştir.

Önemli bir hatırlatma için belirtelim; 2015 yılından önce alınan vinç operatörlük belgeleri ile sadece kamyon üstü mobil vinç kullanılır. Farklı bir vinç kullanmanız halinde yeni vinç sertifikası almanız gerekmektedir!

Ayrıca kontrole gelen denetçiler vinç kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır. İş Güvenliği Uzmanları, firmalarda risk değerlendirme yaparken vinç kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir. Çalışma Bakanlığı’ndan gelen İş Müfettişleri, vinç kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesi’ne sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.


© 2019 KULE VİNÇ OPERATÖRLERİ DERNEĞİ. Tüm Hakları Saklıdır.